20 rad - jak uniknąć kradzieży

16-01-2007, 14:04

 1. Załóż domofon. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania. Domofon musi być zawsze sprawny!
 2. Zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 3. Nigdy nie otwieraj drzwi obcemu. Gdy nie spodziewasz się wizyty hydraulika, to każ mu przyjść z dozorcą lub z kimś, kogo dobrze znasz. Nie ufaj pokazywanym legitymacjom, ani nie sugeruj się mundurem, w który przybysz może być ubrany. Gdy masz telefon, zadzwoń do instytucji, którą obcy reprezentuje i sprawdź jego personalia. Gość przez ten czas czeka na zewnątrz (człowiek uczciwy nigdy się nie obrazi).
 4. Nie daj się "wziąć na litość”. Po łyk wody do połknięcia tabletek odsyłaj do sąsiada, który mieszka z dorosłym synem. Zbiórki używanej odzieży czy pieniędzy są poprzedzane komunikatami. Ksiądz chodzący po kolędzie też uprzedza o wizycie. Z ankieterami umawiaj się, gdy nie będziesz sama.
 5. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawia złodziejowi żadnych trudności.
 6. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej na pewno zdąży zabrać kosztowności.
 7. Gdy nie będzie cię kilka godzin, zostaw w kuchni włączone radio -stwarza się pozory, że mieszkanie "żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
 8. Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
 9. Poproś sąsiadów, by zbierali ulotki spod drzwi. Poproś przyjaciółkę, aby przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij. Otwarte lufciki można zostawić wyłącznie latem, bo zamknięte w upały okna świadczą o pustym mieszkaniu.
 10. Niech przyjaciółka wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
 11. Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.
 12. Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień bodaj jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?
 13. Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje do Tunezji. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
 14. Nie chwal się, ze kupiłaś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
 15. Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie haftuj na sweterkach imion dziecka. Kiedy złodziej zwróci się do malucha po imieniu, osłabi jego czujność.
 16. Miej przy telefonie spis ważnych numerów (do policji, straży, dozorcy, pracy). Jeśli masz dziecko - zadbaj żeby znało numer telefonu do twojej pracy. Każ mu dzwonić, gdy tylko poczuje się zagrożone. Naucz je, by odbierając telefon nie informowało, iż nikogo nie ma w domu i o której wróci mamusia. Niech powie, że śpisz.
 17. Nie zostawiaj prywatnego adresu np. w pralni. Jeśli musisz, podaj adres pracy. Gdy sprzedajesz samochód, umawiaj się z kupcami na parkingu. Gdy sprzedajesz np. szafę, poproś sąsiada, by ci towarzyszył podczas transakcji.
 18. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Polecamy wszelkie rozwiązania nietypowe. Nie dziel się jednak "odkryciem" ze swoimi sąsiadami.
 19. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.
 20. Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewna, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi.

Dane urzędu

GMINA ŁĘCZNA
URZĄD MIEJSKI W ŁĘCZNEJ
21-010 Łęczna, pl. Kościuszki 5
tel. 81-53-58-600
fax: 81-752-02-42
e-mail:

NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
Elektroniczna Skrzynka Podawcza