Jak bezpiecznie spędzić ferie?

14-02-2019, 12:56

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej w związku z trwającymi feriami zimowymi przekazuje informacje dotyczące bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku, które warto zapamiętać i stosować według potrzeby:

1. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany?
 Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
2.  Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia,  predyspozycje i stopień samodzielności.
3.  Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna  stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.
4. Należy obserwować prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.
5. Idąc do klubu / dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie  nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!

Jeżeli dzieci wypoczywają na terenie powiatu łęczyńskiego w razie wątpliwości dotyczących warunków sanitarnych prosimy o kontakt
   •  Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52,
        21-010 Łęczna, tel/fax 81 752 41 40; 81 752 31 67

lub z właściwą dla miejsca wypoczynku powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczna, jeżeli wypoczynek zorganizowany jest na terenie innego powiatu. Dane teleadresowe są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl